poniedziałek, 30 maja 2011

Tajemnice Bourbonów

Na naszych prezentacjach whisky i whiskey często powtarzają się pytania odnośnie oznaczeń na butelkach bourbonów. Postanowiliśmy wyjaśnić na naszym blogu te hasła o które najczęściej Państwo pytacie.

Barrel proof - oznacza whiskey rozlewaną do butelek bez rozcieńczania wcześniejszego wodą. Wówczas w butelce mamy tą samą moc jaka została osiągnięta w beczce pod koniec starzenia.

Proof
- (skala amerykańska) - określa zawartość alkoholu w danym trunku. 1 proof to 0,5 % alkoholu.

Sour mash - określa technikę dodawania do świeżego wsadu destylacyjnego pozostałości z poprzedniej destylacji. Jest to około 20 - 25 % wsadu. Wysoka kwasowość tego dodatku powoduje zabicie części bakterii drożdży co pomaga w fermentacji. Proces ten pomaga również w utrzymaniu palety aromatyczno - smakowej kolejnych destylacji.

Straight whiskey
- jest to whiskey wydestylowana z zacieru zawierającego co najmniej 51 % jednego rodzaju ziarna.

poniedziałek, 16 maja 2011

Strona Loży Dżentelmenów

Bardzo nam miło poinformować że nastąpiły zmiany na stronie Loży Dżentelmenów. Zapraszamy do zapoznania się z propozycją degustacji i prezentacji szlachetnych trunków oraz tytoni.

Do zobaczenia na naszych spotkaniach

niedziela, 8 maja 2011

Region Cognac

Wędrując przez Świat Dżentelmenów zapomnieliśmy o bardzo szlachetnym trunku. Natychmiast naprawiamy to uchybienie :)

Koniak pochodzi z regionu Cognac, który rozciąga się w zachodniej Francji od rzeki Charente, aż po Bordeaux. Alkohol ten jest wytwarzany z białych win szczepów: ugni blac (saint-emillion), folle blanche i colombard. Aby osiągnąć wyśmienitą jakość koniaku wymagana jest dwukrotna destylacja. W trakcie pierwszej powstaje destylat zwany brouillis, posiadający najbardziej bogate aromaty kwietne, powinien także zawierać jak najmniej cukru, a dużo kwasu. Ponowne destylowanie brouillis daje tzw. coeur, znane też jako eaux-de-vie. Następnym etapem w produkcji jest przechowywanie w dębowych beczkach 70% destylatu w celu nabrania przez alkohol odpowiedniego smaku i aromatu. W procesie starzenia coeur traci na mocy i objętości. Proces ten odbywa się w beczkach z dębowego drewna z lasów Limousin lub Tronçais i trwa od trzech do kilkudziesięciu lat. Kupując butelkę koniaku zwróćmy uwagę na etykietę, która informuje między innymi o długości leżakowania. I tak: V.S. lub trzy gwiazdki - oznacza koniak, którego destylat leżakował co najmniej 2,5 roku, V.S.O.P. (Very Superior Old Pale),V.O. (Very Old) – co najmniej 4,5 roku leżakowania, X.O., Napoleon, Extra, Hors d’âge – minimum 6 lat, a specjalne koniaki z tej kategorii leżakują jeszcze dłużej - 15 i więcej lat.

za Nawidelcu.pl

czwartek, 5 maja 2011

Klub Dżentelmena

Proszę sobie wyobrazić miejsce, gdzie można nie tylko w spokoju spróbować znakomitych trunków i cygar, ale również wszystkiego się o nich dowiedzieć.

Nasze stanowisko to rodzaj degustacji, który znakomicie uzupełnia spotkania, imprezy firmowe, konferencje, gale.

Ten mniej formalny rodzaj spotkania pozwala uczestnikom pojedynczo lub w niewielkich grupach zaznajomić się

z podstawowymi informacjami dotyczącymi zarówno samych produktów, sztuki degustacji, rozróżniania smaków i zapachów, oraz uzyskać odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania.

W specjalnie zaaranżowanej części pomieszczenia uczestnicy mogą spróbować najlepszych trunków i tytoni dobranych specjalnie dla każdego z osobna przez naszego specjalistę.

Główną zaletą tego szkolenia jest bliski kontakt pomiędzy naszym specjalistą
a uczestnikami, którzy zachęcani do dzielenia się wrażeniami uczą się określania smaków i aromatów oraz przede wszystkim dyskutowania o zaletach bądź wadach szlachetnych trunków oraz najlepszych cygar.

Zapraszamy

Iwona Andruszkiewicz

Dział Obsługi Loży Dżentelmenów
tel. 796 46 35 35
dzentelmen@brzart.pl