poniedziałek, 24 stycznia 2011

Jak przechowywać cygara?

Zanim omówimy Państwu różne sposoby przechowywania cygar, przyjrzymy się paru podstawowym zasadom, których należy przestrzegać, aby właściwie przechowywać cygara:
- Cygar nie wolno przechowywać w miejscach sprzyjających rozwojowi pleśni i grzybów. Wykluczamy tutaj wilgotne piwnice. W takich warunkach, niezależnie od pojemnika, cygara zaatakują zarodniki pleśni i grzybów.
- Nigdy nie przechowujcie Państwo cygar w pomieszczeniach podlegających większym skokom temperatury.
- Cygara najlepiej przechowywać w domu, nawet jeśli się tam nie pali. Unikajcie trzymania cygar w zewnętrznych pomieszczeniach gospodarczych, ponieważ w takich miejscach zachodzą zbyt nagłe zmiany klimatyczne.

plastikowa torebka - utrzymanie odpowiedniej wilgotności we wnętrzu takiej torebki wymaga wiele zachodu, przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić jej szczelność zanim włożymy do niej cygaro. Toreb złożonych w odpowiednim miejscu nie należy zbyt często otwierać. Raz w miesiącu trzeba przewietrzyć cygara przez godzinę.

pudełka plastikowe - zadaniem humidora jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności, dlatego też hermetyczne pudełka plastikowe idealnie nadają się do przechowywania cygar. Tego rodzaju pojemniki są niedrogie.

humidor podręczny - jest to z reguły cygarnica mieszcząca od 10 do 250 cygar. Wyposażona jest w nawilżacz, co zapewnia cygarom odpowiedni klimat przechowywania. Humidor musi charakteryzować przede wszystkim idealna szczelność i solidność wykonania.

















Istnieją również humidory wolno stojące, które nierzadko są dziełami sztuki. Taki humidor mieści w swoim wnętrzu dużą liczbę cygar. Są to urządzenia elektryczne, mające stałe ujęcie wody, dzięki czemu właściwie nie wymagają obsługi.

środa, 19 stycznia 2011

Historia Herbaty

Jedna z legend dotyczących odkrycia herbaty związana jest z chińskim cesarzem Shennongiem, panującym około 2737 roku p.n.e. Władca ten, wypoczywając w cieniu pewnego krzewu, poczuł pragnienie, więc poprosił swojego sługę o zagotowanie wody. Kilka listków opadło z krzewu do filiżanki. Cesarz zachwycił się orzeźwiającym i delikatnym napojem i nakazał uprawę tej rośliny w kraju.


Uprawa herbaty była bardzo popularna w Chinach w VII wieku. Jej listki zgniatano, suszono i formowano w tzw. "cegiełki". Później herbatę cegiełkową zastąpiono herbatą w proszku, a nowy sposób zaparzania polegał na wsypywaniu proszku do czarki z wrzątkiem i roztrzepaniu specjalną trzepaczką.

Jej import do Europy zapoczątkowali Holendrzy. Szczególnie popularna stała się we Francji, Anglii, Holandii i Danii. Chociaż znano już różne rodzaje herbaty: czarną, zieloną i czerwoną najbardziej popularnym gatunkiem była czarna. Już wtedy przyrządzano ją według przepisu obowiązującego do dziś. Zagotowywano w czystym czajniku wodę, do której wrzucano listki herbaciane we właściwej proporcji tzn. łyżeczkę na filiżankę napoju, a następnie przykrywano i zaparzano 5 minut. Bardzo długo Chiny były największym producentem i głównym dostawcą do Europy. Obecnie w sprzedaży oprócz Chin dominują trzy kraje: Indie, Sri Lanka na wyspie Cejlon i Kenia. Od XIX wieku herbatę uprawia się w Afryce, głównie Mozambiku i Rodezji Południowej oraz w takich krajach jak Kamerun czy Burundia.
Polacy znajdują się w światowej czołowce pod względem picia herbaty (ok. 1,21 kg na osobę).